Wyniki konkursu AGROLIGA 2017

Show the MENU
29.08.2017

Konkurs AgroLiga ma na celu wyłonienie i promowanie przodujących polskich rolników oraz najlepszych polskich firm związanych z rolnictwem. Podczas uroczystego otwarcia organizowanej przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach Oddział w Piotrkowie Trybunalskim XXVI Promocyjno-Handlowej Wystawy Rolniczej Rol-Szansa zostały ogłoszone wyniki wojewódzkiego etapu konkursu AgroLiga 2017. Mistrz Wojewódzki w obu kategoriach zostanie zgłoszony do eliminacji krajowych.

Kategoria ROLNICY

  • Tytuł Mistrz Województwa Łódzkiego Konkursu AGROLIGA 2017 w kategorii ROLNICY otrzymali Grażyna i Jan Rokiccy wraz z synem Cezarym z Białej Rawskiej.

Mistrzowie otrzymali Puchar Wojewody Łódzkiego Zbigniewa Rau oraz nagrodę ufundowaną przez burmistrza miasta i gminy Biała Rawska Wacława Adamczyka.

Państwo Rokiccy prowadzą sad jabłoniowy o powierzchni 15 ha. Mają certyfikat poświadczający stosowanie integrowanej produkcji owoców oraz certyfikat Global GAP (system zapewnienia bezpieczeństwa żywności). Należą do grupy producentów owoców i warzyw Raj Fruit. Gospodarstwo ma wysoko rozwiniętą bazę przechowalniczą: chłodnię na 500 ton owoców o niskim stężeniu tlenu – ULO, która pozwala na przechowywanie jabłek nawet przez 2 lata oraz komory chłodnicze o pojemności 300 ton. Gospodarstwo państwa Rokickich otrzymało liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: Nagrodę Specjalną Głównego Inspektora Pracy, I miejsce w wojewódzkim etapie konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, Wyróżnienie Ministra Rolnictwa w finale Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

  • I Wicemistrzem Województwa Łódzkiego w Konkursie AGROLIGA 2017 w kategorii ROLNICY zostali Anna i Piotr Dąbrowscy z Koconii w gminie Masłowice

Wicemistrzowie otrzymali Puchar Prezesa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Bronisława Węglewskiego oraz nagrodę ufundowaną przez wójta gminy Masłowice Bogusława Gontkowskiego.

Państwo Dąbrowscy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 240 ha; uprawiają rzepak ozimy, pszenicę ozimą, pszenżyto ozime, jęczmień jary, kukurydzę na ziarno i łubin. Rolnicy nie tylko prowadzą produkcję ww. roślin, ale również przerabiają zebrany jęczmień na kaszę we własnej kaszarni – rocznie ok. 250 ton kaszy. W 2015 roku w gospodarstwie zostały wybudowane magazyny o pojemności 4000 ton i uruchomiony został skup zbóż i rzepaku na poziomie ok. 3000 ton rocznie.

  • Tytuł II Wicemistrz Województwa Łódzkiego w Konkursie AGROLIGA 2017 w kategorii Rolnicy otrzymali Justyna i Krzysztof Snochowscy z Solca w gminie Paradyż

Wicemistrzowie zostali uhonorowani Pucharem Dyrektora Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Włodzimierza Lewandowskiego oraz nagrodą ufundowaną przez wójta gminy Paradyż Wojciecha Rudalskiego.

Państwo Snochowscy prowadzą produkcję prosiąt w cyklu zamkniętym. W pełni nowoczesna chlewnia umożliwia utrzymanie macior zgodnie z normami unijnymi. Produkcja roślinna, tj. uprawa zbóż, ziemniaków jadalnych i kapusty, odbywa się na powierzchni ok. 21 ha. Gospodarstwo ma nowoczesny park maszynowy zakupiony z dofinansowaniem z UE w ramach działania Modernizacja gospodarstw rolnych.

  • ex aequo tytuł II Wicemistrz Województwa Łódzkiego w Konkursie AGROLIGA 2017 w kategorii Rolnicy otrzymali Anna i Antoni Hesse z Dusznik w gminie Warta

Wicemistrzowie zostali uhonorowani Pucharem Dyrektora Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Włodzimierza Lewandowskiego oraz nagrodą ufundowaną przez burmistrza gminy i miasta Warta Jana Serafińskiego, która będzie wręczona podczas uroczystości gminnych.

Państwo Hesse na powierzchni 25 ha gruntów uprawiają ziemniaki wczesne pod osłonami. Na pozostałych 5 ha uprawiana jest kapusta biała oraz zboża. Osiągają bardzo wysokie plony – ziemniaki zbierane w terminie od 20 maja do 30 czerwca plonują na poziomie 30 ton z ha. Wszystkie pola są deszczowane, a na wyposażeniu są 2 studnie głębinowe. Płody przechowywane są w przechowalni z agregatem chłodniczym. Rolnicy korzystali z dofinansowania SAPARD, są uczestnikami systemu rachunkowości rolnej FADN. Tworzą gospodarstwo rodzinne, pracują razem z synem Pawłem – następcą gospodarzy.

  • Tytuł III Wicemistrz Województwa Łódzkiego w Konkursie AGROLIGA 2017 w kategorii Rolnicy otrzymali Monika i Mariusz Kotyniowie z Dębniaka w gminie Lubochnia

Wicemistrzowie zostali uhonorowani Pucharem Dyrektora Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Włodzimierza Lewandowskiego oraz nagrodą ufundowaną przez wójta gminy Lubochnia Tadeusza Józwika, która będzie wręczona podczas uroczystości gminnych.

Państwo Kotyniowie w wybudowanej w 2014 roku chlewni o obsadzie 1800 szt. prowadzą chów prosiąt w cyklu otwartym. Rocznie sprzedają ok. 6000 szt. tuczników. Powierzchnia upraw wynosi 38 ha, dodatkowo w dzierżawie jest 17 ha. Uprawiane są głównie zboża: pszenżyto i jęczmień oraz rzepak. Zapotrzebowanie na zboża ze względu na wielkość prowadzonej hodowli wymaga rocznie ok. 1400 ton zbóż, z własnej uprawy udaje się zapewnić ok. 200 ton,  resztę więc rolnicy muszą dokupić.

Kategoria FIRMY

  • Mistrzem Województwa Łódzkiego w Konkursie AGROLIGA 2017 w kategorii FIRMY została Tłocznia soków z owoców i warzyw „Wiatrowy Sad” Grażyny Wiatr z Kałęczewa w gminie Dmosin

Mistrz otrzymał Puchar Wojewody Łódzkiego Zbigniewa Rau oraz nagrodę ufundowaną przez wójta gminy Dmosin Danutę Superę.

„Wiatrowy Sad” - to firma rodzinna zajmująca się produkowaniem soków z owoców z własnego sadu, z sadów okolicznych oraz sadów członków grupy producenckiej „Elita”, do której gospodarstwo również należy. Sok jabłkowy stanowi bazę,  a jego mieszanki z różnymi owocami, warzywami i ziołami-  to niespotykana na rynku paleta smaków. Firma oferuje 25 rodzajów soków. W przetwórni zachowane są wymogi ochrony środowiska – stała kontrola służb sanitarnych i wdrożony system HACCAP. Dzięki  bardzo wysokiej jakości produktów oraz wielkiemu zaangażowaniu  właściciele tłoczni są laureatami kilkudziesięciu konkursów o zasięgu wojewódzkim i krajowym. Soki z „Wiatrowego Sadu” mają kilka certyfikatów, w tym, m.in.: „Jakość Tradycja”, „Poznaj Dobrą Żywność”.

  • Tytuł I Wicemistrz Województwa Łódzkiego w Konkursie AGROLIGA 2017 w kategorii FIRMY otrzymało PPHU ,,Mąk-Pol” Burzenin Anny i Piotra Wlazłów z Burzenina

Wicemistrz otrzymał Puchar Prezesa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Bronisława Węglewskiego, ponadto przedsiębiorcy z gminy Burzenin jako wicemistrzowie konkursu będą również w stosowny sposób wyróżnieni przez wójta gminy Jarosława Janiaka.

„Mąk-Pol” -  to firma rodzinna zajmująca się produkcją mąki i pieczywa. Składa się z młyna oraz dwóch piekarni. Młyn w Burzeninie powstał w roku 1995, a w 2012 został rozbudowany. Powstało również laboratorium wyposażone w aparaty do szybkiej analizy parametrów zboża i mąki. Dzięki tym innowacjom została podniesiona jakość produkcji poprzez selekcjonowanie zboża. Cała produkcja w piekarniach wykonywana jest z mąki z własnego przemiału. Pieczywo z piekarni dostarczane jest do sklepów firmowych w Sieradzu i Zduńskiej Woli. Firma prowadzi również handel obwoźny pieczywa i mąki.

  • Tytuł II Wicemistrz Województwa Łódzkiego w Konkursie AGROLIGA 2017 w kategorii Firmy otrzymało PHU ZIMEX Haliny Zimoch z miejscowości Leszcze w gminie Łęczyca

Wicemistrz został uhonorowany Pucharem Dyrektora Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Włodzimierza Lewandowskiego.

Firma ZIMEX rozpoczęła swoją działalność w 1993 roku od handlu drobnym sprzętem rolniczym, takim jak: kosiarki, sadzarki. Następnym krokiem w rozwoju było nawiązanie współpracy z nieistniejącą już dziś Fabryką Maszyn Żniwnych w Płocku, producentem pras i przyczep zbierających. Następnie wprowadzono do oferty maszyny takich firm jak: Sipma Lublin, Wirax, Meprozet Kościan, Weremczuk, Krakowiak i wiele innych. W 2003 roku rozpoczęto sprzedaż ciągników firm: Ponar, Ursus, Farmatrak, Foton, Landini, Kioto. Ostatnio do oferty dołączono deszczownie włoskiej firmy Nettuno.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, a mistrzom życzymy sukcesu w eliminacjach krajowych i dołączenia do mistrzów krajowych z naszego województwa z poprzednich edycji.

Elżbieta Michalak

Fot.: Katarzyna Nowak, Elżbieta Michalak