RELACJA ze szkolenia pn. "Nowoczesne metody leczenia chorób pszczół"

Show the MENU
09.10.2023

  

RELACJA ZE SZKOLENIA 

pn. "Nowoczesne metody leczenia chorób pszczół"

 

 W dniu 7.10.2023 r. w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się szkolenie pn. "Nowoczesne metody leczenia chorób pszczół" organizowane przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Regionalny Związek Pszczelarzy „Ziemi Piotrkowskiej”.

 Honorowy Patronat nad szkoleniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus, który osobiście uczestniczył w wydarzeniu. Minister Robert Telus otrzymał od Prezesa PZP Stanisława Bóla w imieniu Zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego dyplom za wybitny wkład w rozwój polskiego pszczelarstwa. Wykłady poprowadził lek. wet. Tomasz Czeszczyszyn, który podzielił się z uczestnikami bogatą wiedzą na temat chorób pszczół, jak w praktyce radzić sobie przy podejrzeniu choroby i jak ją przede wszystkim rozpoznać. Wykładowca szczegółowo omówił groźną chorobę pasożytniczą pszczół dorosłych i czerwiu jaką jest warroza. Uczestnicy poznali obowiązujące przepisy w zakresie warrozy, diagnostykę oraz leczenie warrozy. Lekarz Tomasz Czeszczyszyn podkreślij jak ważne jest działanie wspólne żeby odnieść sukces w walce z warrozą. To co ma sąsiad za chwilę możemy mieć u nas w pasiece i odwrotnie. Bez współdziałania nie ma skutecznej metody zwalczania warrozy. Omówione zostały również najczęstsze choroby czerwiu. m.in. zgnilec europejski i zgnilec amerykański. Lekarz zaleca dokładny przegląd rodzin minimum 3x w ciągu roku pod kątem wykrycia objawów zgnilca – wiosna, lato, jesień. Należy zwrócić uwagę na stan czerwiu, dziurki w wieczkach, zawilgocenie plastrów z czerwiem, zmiana koloru czerwiu, zapadnięcie wieczek – wszelkie zmiany odbiegające od normy – wykrycie zmian w czerwiu nasuwające podejrzenie wystąpienia choroby należy zgłosić niezwłocznie do właściwych miejscowo Powiatowych Lekarzy Weterynarii. Szkolenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem pszczelarzy. Udział w szkoleniu wzięło około 100 osób.

Dziękujemy wszystkim za udział w szkoleniu, a wykładowcy za przekazanie dużej dawki wiedzy i podzielenie się swoim własnym doświadczeniem w hodowli pszczół.